wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia drewniane

Niepoprawnie zabezpieczone płoty z drewna prędko się dewastują i mogą bezpowrotnie zgubić swój dotychczasowy urok i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot pożądane byłoby poznać sposoby pielęgnacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna należy zacząć od poprawnego oraz dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy efekt końcowy własnych prac. Przed użyciem produktów do ochrony oraz ozdoby ogrodzeń z drzewa kluczowe jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed postępem biokorozji, należy nanieść następne preparaty, które asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu wskazanego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący bądź lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu kamufluje płot przed negatywnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi oraz opieki.

Zgoła inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ów wariant ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji zatem służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz