piątek, 22 kwietnia 2016

Nic dobrze nie uwydatni linii trawy lub kwiatów jak niskie żywe plot.

Niezmiernie wysokie, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiednie domy a także ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Jeśli wolimy by nasze żywe plot było niezmiernie strzeliste zaś przy okazji cienkie to w cieniu można je ukształtować z limaku powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednakże, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika albo rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych grządkach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach albo zasłonią gołe place ziemi. Ślicznie przycięty nieduży żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie albo duże roślinne ploty można uzyskać z drzew iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy są o wiele droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go redukować, natomiast jego mutacje Fastigiata Robusta wolno pościć pojedynczo.Powinien się prędko kiełkował zaś zachowa filarowy kształt.

Jeżeli wasz zakamarek jest nader ciemny, pożądane byłoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego z cienioznośnych typów maja przemianie o jasnych ewentualnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu nośnego w słońcu, niemniej jednak nawet w cieniu liście pozostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz